کارگاه‌ها

کارگاه‌ها

کارگاه‌های کنفرانس این دوره

فراخوان پیشنهاد ارائه کارگاه‌ها/نشست‌های تخصصی

با استعانت از درگاه خدای متعال، دانشگاه علم و صنعت ایران مفتخر است بیست و پنجمین کنفرانس بین-المللی انجمن کامپیوتر ایران را را با همکاری دبیرخانه دائمی کنفرانس در تاریخ ۱۱ و ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۸ در محل دانشکده مهندسی کامپیوتر برگزار نماید.

کمیته برگزاری کنفرانس از کلیه پژوهشگران، متخصصان و صنعتگران فعال در دانشگاه‌ها، صنایع و نهادهای مرتبط با کلیه گرایش‌های مهندسی کامپیوتر و برق دعوت می‌نماید تا پیشنهادات خود برای برگزاری کارگاه‌ها یا نشست‌های تخصصی را ارسال نمایند. هدف از کارگاه‌ها یا نشست‌های تخصصی، فراهم‌سازی محملی برای ارائه مباحث/دستاوردهای علمی و صنعتی روز برای ارتقاء دانش و مهارت جامعه علاقمندان به این کنفرانس می‌باشد. با توجه به اینکه زمینه عملی کنفرانس امسال، «شبکه‌های نسل پنجم و ماورای آن- فناوری‌های توانمندساز و کاربردها» می‌باشد، برگزاری کارگاه‌ها در این حوزه بیشتر مورد توجه کمیته برگزاری خواهد بود.

لطفاً فرم پیشنهاد ارائه کارگاه را در اینجا تکمیل و ارسال نمایید: فرم پیشنهاد ارائه کارگاه


زمان‌بندی کارگاه‌ها
آخرین مهلت ارسال پیشنهاد ارائه کارگاه ۱۳۹۸/۸/۱۰
اعلام کارگاه‌های پذیرفته شده ۱۳۹۸/۸/۳۰
در صورت پذیرفته شدن کارگاه و در صورت نیاز:
آخرین مهلت ارسال جزوه، اسلاید و یا سایر مدارک (به تعداد صفحات محدود) جهت تکثیر
۱۳۹۸/۹/۲۰


لیست کارگاه های بیست و پنجمین کنفرانس بین المللی کامپیوتر به شرح زیر است:

  عنوان کارگاه ارائه دهنده رزومه
۱ اینترنت اشیا دکتر عیسی زارع پور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت رزومه دکتر عیسی زارع پور
۲ یادگیری عمیق دکتر محمد طاهر پیله ور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت رزومه دکتر محمد طاهر پیله ور
۳ بلاک چین دکتر محمد حسین رضوانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی- واحد قزوین رزومه دکتر محمد حسین رضوانی
۴ تشخیص اخبار جعلی دکتر صالح اعتمادی و دکتر محمد طاهر پیله‌ور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت رزومه دکتر محمد طاهر پیله‌ور
رزومه دکتر محمد حسین رضوانی
۵ شبکه‌های ارتباطی در ابعاد نانو دکتر عیسی زارع پور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت رزومه دکتر عیسی زارع پور


اطلاعات مربوط به کارگاه‌ها

 • کارگاه یادگیری عمیق

  ارائه دهنده: دکتر محمد طاهر پیله ور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

  در سالیان اخیر یادگیری عمیق تقریبا در تمامی حوزه های یادگیری ماشین بر روش های سنتی فائق آمده و به بازیگر اصلی در این حوزه تبدیل گشته است. در این کارگاه آموزشی سعی بر آن است که تصویری کلی از وضعیت فعلی در حوزه ی یادگیری عمیق ترسیم کرده و با ذکر مثال هایی از بینایی ماشین و پردازش زبان طبیعی به توصیف پیشرفت های اخیر پرداخته و چالش های پیش رو پرداخته شود.

 • کارگاه شبکه های حسگر بی سیم در ابعاد نانو: معرفی، چالشها و فرصت ها

  ارائه دهنده: دکتر عیسی زارع پور، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

  در پی موفقیت شبکه های حسگر بی سیم و نیز پیشرفتهای اخیر در توسعه نانوحسگرها، پژوهشگران اکنون به دنبال طراحی و بهره گیری از شبکه های بی سیم حسگر در ابعاد نانو هستند. نانو شبکه های حسگر بی سیم در واقع امکان برقراری ارتباط بین نانوحسگرها و نیز انتقال اطلاعات به ماکرو گیرنده های بی سیم را فراهم می کنند. نانو حسگرها تنها نسخه کوچک شده حسگرهای معمولی نیستند بلکه خواص ویژه نانومواد قابلیتهای ویژه ای را برای تشخیص و اندازه گیری پدیده ها در ابعاد ملکولی فراهم می کند. با توجه به ظرفیتهای نانو شبکه های حسگر بی سیم در اندازه گیری در سطح ملکولی و انتقال اطلاعات به سطح ماکرو، این نوع شبکه ها می توانند در زمینه های مختلف از جمله پزشکی، صنعت، حوزه های نظامی، نفت و شیمی قابلیتهای ویژه و منحصر به فردی را به ارمغان آورند. با توجه به اینکه نانو فرستنده/گیرنده ها در باند فرکانسی تراهرتز (0.1-10 THz) کار می کنند و این فرکانس با فرکانس ارتعاش ملکولهای موجود در کانال همپوشانی دارد، ارسال هر گونه سیگنال در این محدوده فرکانسی متاثر از پدیده جذب ملوکولی خواهد بود. در این کارگاه، آخرین تحقیقات در خصوص ارتباطات در ابعاد نانو و نحوه شبیه سازی و مدل سازی این نوع شبکه ها به همراه چالشهای تحقیقاتی پیش رو معرفی خواهد شد.

 • کارگاه مبانی و مفاهیم فناوری بلاکچین

  ارائه دهنده: دکتر محمد حسین رضوانی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

  در سال‌های اخیر، تب استفاده از بلاکچین در سراسر جهان بسیار بالا گرفته است و در حوزه های مختلفی همچون رای گیری الکترونیکی، بازی‌های رایانه‌ای، صنعت بانکداری، هنر و رسانه، شبکه های اجتماعی، معاملات املاک و مستغلات و بسیاری حوزه های دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. برخلاف تصور عموم، پیدایش بلاکچین به سال‌های نسبتاً دور بازمی‌گردد. در دهه ۱۹۹۰ میلادی دو فیزیکدان به نام‌های هابر و استورنتا ایده بلاکچین را مطرح نمودند و این ایده برای محافظت از شبکه‌های کامپیوتری در مقابل پیام‌های هرز (Spam) مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، بلاکچین خیلی زود به حاشیه رانده شد و خبری از آن نبود تا اینکه در سال ۲۰۰۸ توسط شخص یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو با رمزارزی به نام بیت کوین مجدداً متولد شد. مهم‌ترین کاربرد شبکه بیت‌کوین این است که می‌تواند برای تبادل رمزارز در قالب کیف پول الکترونیکی مورد استفاده قرار بگیرد.
  شاید تعجب کنید که تاکنون بیش از ۳۰۰۰ شبکه بلاکچینی توسط افراد و نهادهای مختلف تعریف شده است ولی فقط تعداد انگشت‌شماری از آنها با اقبال عمومی مواجه شده‌اند! در سال ۲۰۱۴ بلاکچین اتریوم توسط فردی به نام ویتالیک بوترین پا به عرصه نهاد. مزیت اصلی بلاکچین اتریوم، برخورداری از امکانات برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند (Smart Contract) بود. در حقیقت برنامه های کاربردی توزیع شده یا اصطلاحاً dAppها بر اساس قابلیت های قراردادهای هوشمند بلاکچینی پایه گذاری شده اند.
  اگرچه بلاکچین‌های بیت‌کوین و اتریوم، با اختلاف در صدر جدول مشهورترین و پراستقبال‌ترین بلاک‌چین‌ها هستند لیکن باید به تلاش‌های انجام شده در قالب بلاکچین‌های نوظهوری همچون ریپل، لایت‌کوین، بیت-کوین‌کش، ایاس (EOS)، بایننس، تتر، استلار، کاردانو، ترون، مونرو، یوتا، هایپرلجر و غیره نیز اشاره کرد. طبق پیش‌بینی موسسه گارتنر، بین ۵ الی ۱۰ سال آینده، جهان شاهد رشد سریع و گسترش فزاینده محصولات بلاکچینی خواهد بود. در این کارگاه قصد داریم علاوه بر بیان مختصر مبانی و مفاهیم بلاکچین، به تشریح کلیدی‌ترین مفهوم هر سیستم بلاکچین، یعنی مکانیزم توافق (Consensus) گره‌ها و انواع معرو آن بپردازیم.
  همچنین روند تبدیل مفهوم حسابرسی دوطرفه (بین خریدار و فروشنده در یک تراکنش) را به مفهوم حسابرسی سه‌طرفه با حضور خریدار، فروشنده و شبکه اعتبارسنجی اعتمادساز بر پایه فناوری بلاکچین تشریح خواهیم نمود. در پایان نیز use-case هایی را از حوزه‌های مختلف در ارتباط با بلاکچین معرفی خواهیم نمود.